Vyřizování úvěru je delší proces s nejasným koncem a tak je k němu také zapotřebí přistupovat. I když by se mohlo s určitostí říct, že v současné době je na trhu přebytek likvidity a banky i nebankovní společnosti se doslova přetahují o každého klienta, není tomu tak. ČNB stanovuje přísné podmínky pro schvalovací proces, který musí chtě nechtě tyto instituce dodržet. Pokud by tak neučinily, dříve nebo později by celá smlouva o půjčce mohla být napadnuta pro její neplatnost, což by mohlo vést ke katastrofálnímu scénáři pro věřitele i dlužníka.
S některou s podob úvěru má zkušenosti dle statistik každý druhý Čech. Samozřejmě v tomto propočtu nejsou zahrnuty jenom spotřebitelské úvěry, ale například i hypotéky. Nesmíme zapomínat ani na nebankovní sektor, kde stále převládají právě spotřebitelské úvěry, ale stejně tak se zde můžete setkat třeba s nebankovní americkou hypotékou.
Nebankovní sektor je ke svým potencionálním klientům přeci jenom o poznání přívětivější. Setkat se tak můžete s některými úvěrovými produkty, u kterých není potřeba dokládat příjem, nebo věřitelé nepožadují čistý záznam v registrech dlužníků. Zkrátka pokud se někdo dostane do tíživé finanční situace a banky před ním zavřou dveře, jsou to právě nebankovní společnosti, které často podají záchranou ruku.
Nízká bonita žadatele
Pokud je žadatel příliš mladý, nemá dostatečný příjem nebo například jeho jméno figuruje v některém z registru dlužníků, jeho bonita nebude asi příliš vysoká a banka automaticky takového žadatele vyhodnotí jako nesolventního. Jen těžko takový žadatel bude schopen dostát svým závazkům, které by případně vůči danému věřiteli (bance) měl.
Bonita žadatele je zdlouhavý proces plný prověřování a jelikož banka ke každému žadateli přistupuje individuálně, je potřeba se obrnit trpělivostí.
Published by