Zdravé hopsání
Trampolíny dnes zaznamenávají obrovský nárůst zájmu. Tento trend započal zhruba před deseti lety v západní Evropě a rozšířil se i k nám. Lidé si mezi sebou předávají vlastní zkušenosti a rádi experimentují, a u tohoto náčiní navíc stačí pouhých deset minut intenzivního pohybu, aby vám učaroval. V Rakousku nechybí trampolína téměř u žádného domu a počet prodaných kusů v Česku neustále stoupá. Proč zrovna toto nářadí a čím je nám prospěšné?
Houpačky na vzestupu
Vzestupnou tendenci zájmu zaznamenáváme také u zahradních (i bytových) houpaček. Ty mají navíc s trampolínami některé vlastnosti společné:
Endorfiny – uvolňování hormonů štěstí souvisí s dostatkem pohybu. Ten však musí být tělu příjemný, nesmí příliš unavovat, musí nabíjet energií a navodit zdravou euforii. Pokud pohyb přeháníme, vyplavuje se adrenalin a kortizol, které funkci endorfinů utlumí, navíc se dlouho regeneruje svalovina a z přirozené činnosti se stává extrém. Hopsání na pružné podložce a houpání je z hlediska endorfinů ideální.
Lymfatický systém– rozproudění lymfy v těle dokážou mnohé fyzické aktivity, ale jen některé tuto činnost provádí harmonicky a plynule. A právě houpání na houpačkách spolu s odrazy chodidly od pružné podložky jsou doporučované lékaři i ergoterapeuty lidem s chorobami souvisejícími s imunitním systémem. Ten totiž úzce souvisí se špatně proudící lymfou, v těle se pak usazují toxické metabolity a vznikají zárodky civilizačních chorob.
Stavy beztíže– nejsilnější fyzikální sila ve vesmíru je gravitace. Ta dokonce způsobuje zhroucení hvězd a termonukleární reakci uvnitř slunce, díky níž máme zde na Zemi světlo a teplo. Veškerý pohyb živých organismů je vázán na zemskou gravitaci, a jestliže jí alespoň na chvilku unikneme, tělesné buňky se dostanou do zvláštního režimu, který podporuje zvýšený přísun živin, lepší prokrvení a rychlejší obměnu. Pravidelné výskoky a dopady na pružnou podložku a proces houpání tento jev umožňuje a díky tomu se cítíme ve větší fyzické i psychické pohodě.
Published by