Není krásnějšího vyčerpání, jako po sportovní aktivitě.Říkáte si, že by jste rádi cvičili, ale máte spoustu práce s dětmi, při kterých se vám navštívit posilovnu ani nedaří? Výmluvy! Najděte způsoby, jak umožnit cvičení s celou vaší rodinou, bez omezení. Jde to!
Učte je, jak na různé sporty:
· podnikněte společně výletdo lesa/do hor, jeďte bruslit, na kola, zajděte si na plavání, nebo vezměte míč a běhejte v parku, či po zahradě. Přirozený pohyb podpořte tak, že jich naučíte základy sportovního života.
· zapněte si DVD– pusťte si doma nějaké cvičební video na DVD, může to být něco nenáročného pro děti, nebo zvolte variantu, kde vám budou děti stačit. A kdyby nebyli úplně vzorní nic se neděje, určitě se u toho při nejmenším vyblbnou a vyskáčou.
Když děti spí, cvičí máma s tátou:
· pokud se vám konečně podařilo uspat vaše ratolesti, zkuste čas strávený jenom s partnerem využít k společnému cvičení, můžete cvičit něco dohromady, anebo každý zvlášť ve vlastním tempu. Vy nejlíp víte, co dokážete udýchat a jaký druh cvičení vás baví.
· jestli vám prostory doma nestačí, vystřídejte se v posilovně, určitě nějakou poblíž máte a v ní i profesionální vybavení, které doma schází, můžete si taktéž domluvit soukromého trenéra, který vás naučí správnou techniku cvičení.
· poproste babičku, ať hlídá a vyrazte si ven zaběhat. Není nad zdravý pohyb venku a společné běhání, je mnohem zábavnější a efektivnější, než by jste řekli.
Zdravý životní styl, dnes už vyhledává čím dál více lidí. Nepopíratelně k němu patří jak zdravá a plnohodnotná strava, tak i sportovní činnost. Pohyb přispívá nejen fyzickému, ale i duševnímu zdraví. Pokud se do cvičení pustíte, buďte si jistí, že u něho budete chtít i zůstat.
Co vám sport do života přinese:
1. Získáte ním fyzičku!
2. Naučíte své děti disciplíny!
3. Přispějete tak k lepšímu zdraví!
4. Budete se cítit fyzicky i psychicky líp!
5. Odreagujete se!
Tělo stvořené k pohybu
Lidské tělo je úžasný stroj. Srdce nepřetržitě pumpuje krev, plíce se roztahují a nasávají vzduch, mozek zpracovává informace. Vše v našem těle se neustále pohybuje, mění a přizpůsobuje vnějším podmínkám. Pohyb je synonymem života.
Jak to ale vypadá, když se hýbat přestaneme?
Civilizace klade na každého z nás nároky, které v období, po které jsme se vyvíjeli jako druh, neexistovaly. Především většina z nás má zaměstnání, kde se sedí nebo se pohybujeme velmi jednostranně.
Není běžné, aby dospělý člověk denně běhal za potravou, což ale u pralidí běžné bylo. Jejich svaly se denně stahovaly při lovu, posilovaly se, srdce bušila rychle a mocně a namáhala tak kardiovaskulární systém. Přejídání neexistovalo, protože zásoby byly omezené a lov náročný.
Lov dnešních dnů ve vyspělém světě vypadá jinak. Lovíme denně barevné papírky, které si potom podle kvality služeb a práce vyměňujeme. Civilizace přinesla spoustu krásných věcí, ale ochudila nás o jednu důležitou věc. O zdravý pohyb na čerstvém vzduchu.
Našim kloubům, šlachám a kostem pravidelná zátěž vadí mnohem méně, než by se mohlo zdát. Ničení kloubů a šlach sportem (v rozumné míře) je mnohem méně žhavé než se tvrdí. Více tělu vadí jednostranné zatížení způsobené obezitou nebo dlouhým sezením či stáním. O kardiovaskulárním systému a hladinách cholesterolu nemluvě.
Které sporty jsou tedy pro naše tělo nejvhodnější a nepřirozenější?
Na jednom z prvních míst je obyčejný běh. Zapojujeme většinu svalových skupin, páteř je rovná a navíc jde o takzvané kardio, tedy cvičení, kterým zdravě zatěžujeme krevní oběh.
Omylem je běhat na asfaltovém nebo jiném tvrdém povrchu, který našim kloubům skutečně nesvědčí, protože je z hlediska délky evoluce absolutní novinkou. Běh na vyšlapaných cestách nebo trávě či třeba upraveném povrchu stadionu je naopak tou správnou trefou do černého.
Pro starší lidi je samozřejmě vhodnější chůze, která je logicky méně zátěžová. Procházky by měly být dlouhé a odehrávat se nejlépe v přírodě. Dvě hodiny „motání se“ ve smogu plazícím se mlžným městem nic neřeší.
Cyklistika není tak úplně tělu nepřirozená, jak by se mohlo stát. Je tu jen třeba dát si pozor na záda, hlavně křížovou oblast a krční páteř.
Nicméně, nejžhavějšími kandidáty na zdravý pohyb jsou tanec nebo jóga, zapojující do hry vnitřní svalové struktury. Choďte na aerobik, na bosu, zavěste se na lana. Možností je nepřeberně. Cvičitelé vám určitě nabídnou kvalitní radu, co je právě pro vás tou nejlepší volbou.
Pohyb je nám navíc, také díky evolučnímu nastavení, příjemný a přináší pocit uspokojení a klidu, který málokde jinde najdeme.
Všechno, co je potřeba, je vstát a udělat první krok.
Trampolíny a houpačky mají mnoho společných vlastností
Zdravé hopsání
Trampolíny dnes zaznamenávají obrovský nárůst zájmu. Tento trend započal zhruba před deseti lety v západní Evropě a rozšířil se i k nám. Lidé si mezi sebou předávají vlastní zkušenosti a rádi experimentují, a u tohoto náčiní navíc stačí pouhých deset minut intenzivního pohybu, aby vám učaroval. V Rakousku nechybí trampolína téměř u žádného domu a počet prodaných kusů v Česku neustále stoupá. Proč zrovna toto nářadí a čím je nám prospěšné?
Houpačky na vzestupu
Vzestupnou tendenci zájmu zaznamenáváme také u zahradních (i bytových) houpaček. Ty mají navíc s trampolínami některé vlastnosti společné:
Endorfiny – uvolňování hormonů štěstí souvisí s dostatkem pohybu. Ten však musí být tělu příjemný, nesmí příliš unavovat, musí nabíjet energií a navodit zdravou euforii. Pokud pohyb přeháníme, vyplavuje se adrenalin a kortizol, které funkci endorfinů utlumí, navíc se dlouho regeneruje svalovina a z přirozené činnosti se stává extrém. Hopsání na pružné podložce a houpání je z hlediska endorfinů ideální.
Lymfatický systém– rozproudění lymfy v těle dokážou mnohé fyzické aktivity, ale jen některé tuto činnost provádí harmonicky a plynule. A právě houpání na houpačkách spolu s odrazy chodidly od pružné podložky jsou doporučované lékaři i ergoterapeuty lidem s chorobami souvisejícími s imunitním systémem. Ten totiž úzce souvisí se špatně proudící lymfou, v těle se pak usazují toxické metabolity a vznikají zárodky civilizačních chorob.
Stavy beztíže– nejsilnější fyzikální sila ve vesmíru je gravitace. Ta dokonce způsobuje zhroucení hvězd a termonukleární reakci uvnitř slunce, díky níž máme zde na Zemi světlo a teplo. Veškerý pohyb živých organismů je vázán na zemskou gravitaci, a jestliže jí alespoň na chvilku unikneme, tělesné buňky se dostanou do zvláštního režimu, který podporuje zvýšený přísun živin, lepší prokrvení a rychlejší obměnu. Pravidelné výskoky a dopady na pružnou podložku a proces houpání tento jev umožňuje a díky tomu se cítíme ve větší fyzické i psychické pohodě.
Silná a křehká zároveň
Už od malička vás rodiče učí, abyste se nebavila s cizími lidmi, nechodila sama parkem pozdě večer, prostě byla jednoduše opatrná.
Přitom, i když budete chodit do kurzů karate, nikdo vám nezaručí, jak zareagujete ve chvíli, kdy vás někdo napadne ze zadu. Navíc může mít u sebe zbraň. V takové situaci můžete ztuhnout a bude vám všechno, co jste se naučila naprosto k ničemu.
Právě proto se vyrábí paralyzéry, které jsou malé a chytré zároveň. Jde vlastně o malý, poměrně lehký kapesní transformátor, který napětí vnitřního zdroje (obvykle 9V baterie) dokáže přeměnit na výboje o síle i několik set tisíc voltů.
Pak si útočník velmi rychle rozmyslí, jestli vás napadnout znovu. Taková rána proudem není nic příjemného.
Princip použití
Elektrody přístroje se ale musí dostat do kontaktu s tělem protivníka na vzdálenost 1-1,5 cm. To v praxi znamená přitisknout a stisknout spínač.
Paralyzér naprosto bez problémů probije koženou bundu, svetr nebo jiné tlusté vrstvy oděvu. Nikdy se s ním nepředvádějte, ale využijte moment překvapení ve svůj prospěch. Největší šance přichází, když se vás bude útočník snažit uchopit. Místa, na která by pak vaše odplata měla směřovat je především oblast rozkroku, ramen, beder, slabin, atd. Oblast krku a hlavy je dle návodu výrobce zakázána, ale když vám skutečně půjde o holý život, asi ohledy brát příliš nebudete.
Už pohled na problikávající přístroj může potenciálního násilníka odstrašit. Musí vidět, že se jej nebojíte použít.
Vždy jej noste při sobě tak, abyste jej mohli ihned uvést do provozu. Nejlepší místo je v kapse vaší bundy nebo na dostupném místě v kabelce.
Kromě lidí se můžete bránit také divoké zvěři, která má panický strach z elektřiny.
Každý člověk se potřebuje cítit v bezpečí, a pokud vám k tomu takovýto přístroj pomůže, pořiďte si jej. Přesto dodržujte výše uvedené zásady, které vám pomohou vyhnout se útočníkům. Například dobrý doprovod zmůže opravdu hodně.