Co je to plstění?
Název plstění zaobaluje několik výtvarných technik. Pod tímto slovem lze najít práci s ovčím rounem nebo s plstí. Využívá se zde specifické vlastnosti ovčího rouna. Vlna za určitých podmínek jako vlhkosti, tření a vysoké teploty plstnatí. Znamená to, že jednotlivá vlákna se propletou, hmota se stane pevnou s konstantním tvarem. Díky této vlastnosti lze vytvořit dekorace, doplňky či dokonce umělecká díla různých tvarů a barev.
Jak na to?
Plstění můžeme rozdělit na 2 hlavní techniky. Plstění za sucha nebo za mokra.
SUCHÉ PLSTĚNÍ
Tato metoda se neobejde bez nákupu dalších pomůcek. Nemusíte se obávat vysokých počátečních nákladů. Jediné, co vám stačí je:
- materiál, ze kterého konečný výrobek tvoříte – ovčí rouno přírodní, jednobarevné nebo melírované pro barevné konečné produkty
- podložka na plstění – musí být dostatečně vysoká a měkká, dá se použít kus polystyrenu, měkká pěnová guma nebo molitan
- jehly na plstění – mají drobné zářezy, jehly se za rouno zachytávají, když jím prochází. Opakováním tohoto pohybu dochází ke zplstnatění i bez přítomnosti vody.
Výhodou této techniky je prostorové tvoření. Bez problému jste schopni vyrobit jakoukoliv postavičku, zvířátko, model…vlastně cokoli.
MOKRÉ PLSTĚNÍ
Jedná se o nejjednodušší metodu, ke které nepotřebujete žádné další pomůcky. Zde se využívá jiné vlastnosti vlny. Rouno se ve vlhku natáhne, ale za sucha se opět smrští. Zde je důležité pracovat s přízí bez superwash úpravy. Postup je jednoduchý – upletete požadovaný výrobek ve volnější verzi, výrobek upravíme do výsledného tvaru, vložíme do starého povlaku od polštáře a spolu s džínami nebo podobným materiálem vložíme do pračky a zapneme nejdrastičtější program. Ten zajistí intenzivní tření. Vlhký zplstěný objekt vyndáme z pračky, srovnám do požadovaného tvaru a necháme zcela zaschnout. Výsledná velikost po usušení je mnohem menší než před vložením do pračky.
Published by