S příchodem podzimu začíná sezona octomilek. K naší smůle mají velmi dobrý čich a svou potravu cítí na velkou vzdálenost. Octomilka není sice tak otravná jako komár nebo moucha, ale v kuchyni nám moc parády neudělá. Má několik přívlastků, říká se jí octomilka vinná, octová, banánová nebo ovocná a jsou to přesně ty potraviny, na kterých si pochutnává. Stačí někde nechat skleničku od vína, piva nebo přezrálé ovoce a jsou tu. Dostanou se k nám většinou oknem. Nejsou to žádní samotáři, pokud se objeví, je jich už hejno. O to větší problém je se jich zbavit.
Nejlepším způsobem je udržovat vše v takovém pořádku, aby octomilka k nám vůbec nepřišla. Nenechávat přezrálé ovoce na stole, vyplachovat sklenice od vína nebo piva dřív, než je dáme do myčky, kontrolovat a pravidelně vynášet a mýt odpadkový koš, šťávy a džusy raději skladovat v lednici a nepřelévat pokojové květiny, protože ve vlhké hlíně se vajíčka dobře uchytí. Do každého květináče můžeme zapíchnout stroužek česneku. V neposlední řadě také vyčistíme odpad kuchyňského dřezu. Octomilky jsou totiž schopny blízko zásob naklást až čtyři sta vajíček, ze kterých se za tři dny vylíhnou další mušky.
Pokud jsme se těmito radami neřídili a mušky už máme doma, existuje několik způsobů, jak se jich zbavit. Nejjednodušší je pověsit klasickou mucholapku nebo jí podobné lapače, které je na sebe přilákají a následně zahubí. Vydrží až tři měsíce. Další možností je rozložit po bytě misky s kořením, například hřebíček prý octomilky, stejně jako komáři, nesnáší. Nebo si raději vybereme pomocníka z rodu masožravých rostlin?
Osvědčeným způsobem je odřezat plastovou láhev, do které nalijeme trochu šťávy a přikryjeme sáčkem, do kterého uděláme dírky. Dovnitř se dostanou, ale ven ne. Pak obsah i s muškami vylijeme do odpadu. Můžeme zkusit také likvidaci pomocí vysavače. Vyzkoušíme raději několik způsobů najednou, účinek bude jistější.
Published by