Rychlost jako ukazatel zlepšení

Běh, v posledních letech velice oblíbená aktivita. Snad každý z nás už v lese potkal nějakého toho běžce, což následně vede k rozvoji myšlenek, proč to také nezkusit. Ať už se rozhodneme běhat kvůli vysněné postavě, zvýšení kondice nebo tréninku na závod, každého z nás již potkala problematika rychlosti. Rychlost je při běhání důležitým faktorem, který ukazuje naše pokroky a zlepšení. Navíc poukazuje, ve srovnání s ostatními,jak na tom jsme. Pokud vás tento problém právě zasáhl, není od věci pročíst rady zde .
běh do kopce.jpg

V rámci všech sportů, tedy nejen běhu zná každý pojem intervaly. Jedná se tedy o krátké a velice intenzivní úseky, kterými jednak tělo buduje výbušnou svalovou hmotu, ale také připravuje organismus na extrémní fyzickou zátěž.

Zvyšování rychlosti můžeme dosáhnout dvěma základními typy intervalů.

· TABATA

· FARTLEK

V rámci intervalu je nutno říci, že se pravidelně střídají rychlé a pomalé intervaly, čímž připravujeme tělo na zvýšenou tělesnou zátěž.
běžící mladík.jpg

Pokud mluvíme o tabatě, jedná se o klasické úseky, kdy se pomalé úseky zkracují na úkor rychlých. Ta může fungovat na pyramidovém principu. To znamená, že poté co intenzivní úseky dosáhnou své maximální možné délky, opět se začnou zkracovat.

Fartlek, jak již název může napovídat, pochází ze severských zemí. Tato metoda není založena na pevném řádu, ale cílí na pocitové pohodlí a morálku běžce. Jednoduše řečeno, pokud se běžec cítí dobře zrychlí na maximální možnou rychlost, dokud mu stačí síly. To se následně opakuje stále dokola.
boty na běh.jpg

Z výše uvedeného je znatelné, že běh a rychlost není zrovna procházka růžovým sadem. Tento sport však není pouze o dřině, ale hlavně o radosti a zábavě. Není tedy dobré trápit se, když nejsem příliš rychlí, ale zkusit kupříkladu daný typ intervalu a výsledek se zajisté dostaví.

Published by