660 let od založení Karlova mostu

Píše se rok 1357. 9. července přesně v 5 hodin a 31 minut položil císař Karel IV. základní kámen dnes nejznámějšího pražského mostu, který nese císařovo jméno. Tento okamžik nebyl zvolen náhodou. O zahájení stavby rozhodly složité výpočty astrologů. Oboustranně symetrická řada po sobě jdoucích lichých čísel ukrývajících se v datu (1-3-5-7-9-7-5-3-1) totiž měla podle numerologie přinést mostu štěstí.
výletní loď pod mostem
Karlův most letos oslavil 660 výročí. Právem se řadí mezi nejstarší stojící mosty přes řeku Vltavu v Praze, a zároveň je druhým nejstarším dochovaným mostem v České republice. Jeho stavba byla dokončena v roce 1402, a Praha se díky němu stala významnou zastávkou na evropských obchodních stezkách, což Praze přineslo obchodní smysl a velký užitek.
karlův most
Stavba
Stavbu původně vedl stavební mistr Otto, ovšem po jeho smrti se stavby ujal architekt Petr Parléř. Most je založen na mlýnských kamenech, které byly s největší pravděpodobností podloženy dubovými piloty. Stavba trvala celých 45 let. Říká se, že při stavbě byly do malty přidávány vejce, proto je konstrukce mostu tak pevná a stabilní. V roce 2010 dělali vědci rozbor, který však stopy vajec vyvrátil. Rozbory však objevily stopy mléka a vína.
Předchůdce
Než se začal stavět Karlův most, stál na jeho místě jiný, dřevěný, který se nazýval Juditin. Ten byl však již 15 let v hrozném stavu, proto na jeho místě začala stavba nového, kamenného mostu, což byl v té době učiněný div. Tento trvanlivý a prakticky využitelný záměr nese také stopy honosné architektury.
karlův most v Praze
Sochy a sousoší
Od roku 1683 bylo na most postupně umístěno 30 barokních soch a sousoší světců. Jejich harmonické propojení vytváří působivý celek, který reprezentuje české umění. Od roku 1965 jsou sochy nahrazovány kopiemi, a jejich originály jsou pro bezpečí uloženy v lapidáriu Národního muzea a v sále Gorlice.

Published by